The series is brought to you by members of Oxford's two orienteering clubs:


Thames Valley OC

Oxford University OC

History


2015/16 Series

This page links to the results of each event and shows the overall standings for the season, with positions based on the best four scores.

Event 1: Headington, Wednesday 23rd September, planned by Bill Child
Event 2: Abingdon, Tuesday 13th October, planned by Matt Hill
Event 3: Temple Cowley, Wednesday 11th November, planned by Neville Baker
Event 4: Kidlington, Tuesday 15th December, planned by Carol Edwards
Event 5: City Centre, Tuesday 12th January, planned by John Owens
Event 6: Summertown, Wednesday 17th February, planned by Ben Green
Event 7: Rose Hill & Iffley, Wednesday 9th March, planned by Marcin Krzysztofik
Event 8: Botley, Tuesday 26th April, planned by Roger Thetford

Overall standings for men

PosNameClassClubSepOctNovDecJanFebMarAprEventsBest 4
1=Roger ThetfordM50TVOC494850495049[50]7199
1=Ben GreenM35TVOC484850[50]50496199
3Nigel BunnM50TVOC5049465049476198
4Marcin KrzysztofikM21TVOC48504248[50]5196
5Robin BishopM45TVOC47454847444747488190
6Howard WallerM50TVOC435045464184
7Andy LawrenceM40HRR46454244465181
8Neville BakerM60TVOC4544[45]4141446178
9James CunnaneM50TVOC434544434175
10Phil RavenM40IND444144444173
11Jon HarveyM40TVOC4441424439406171
12Petter Andreas BerghM35MALVIK5049463145
13Matt HillM40TVOC[46]46463138
14Jorgen RennemoM21IND4445453134
15Brad SutherlandM21TVOC4745292
16Jon WheatcroftM60TVOC4038278
17Lova ChechikM21OUOC50150
18Matthew DaveyM21IND48148
19James CrawfordM60GO47147
20Luke McNeillM40TVOC46146
21=Mark CollisM35TVOC44144
21=Andy CotgreaveM45TVOC44144
21=Nat SkidmoreM21TVOC44144
24Martin EdwardsM21IND43143
25=Ian DevilliersMIND42142
25=Paul FernandezM40AAC42142
25=James FernandezMAAC42142
25=George FernandezMAAC42142
25=Ian PickeringM55TVOC42142
30=Ahmed FarahM21IND41141
30=Alex RobsonM21IND41141
30=Tom VennM21IND41141
30=Jan TravnicekM40TVOC41141
34Steven Le TocqM45SMOC40140
35=Phillip WhiteMIND39139
35=Tom HarveyM14TVOC39139
37Geoff GeereM85TVOC38138
38Nigel BrittonM21IND37137
39Bill ChildM50TVOC[org]00
40John OwensM45BAOC[org]00

Overall standings for women

PosNameClassClubSepOctNovDecJanFebMarAprEventsBest 4
1Sarah GalesW21DRONGO50504550505200
2Carol EdwardsW55TVOC47[50]504950496199
3Marie-Anne FischerW50TVOC4849495049496197
4Fran HarveyW45TVOC4548454945476189
5Rose HarveyW12TVOC45484549455187
6Rosie SibleyW21SAX4847473142
7Johanna MichelW21OUOC4546483139
8Emily SchmidtW21HRR4748295
9Suzy RobertsonW21TVOC4647293
10=Aini VuorinenW21OUOC50150
10=Rebecca ReischukW21IND50150
12=Kirsty HewitsonW40HRR48148
12=Erin MauldenW21OUOC48148
14Shirlaine FasanyaW21IND47147
15=Jane DruryW21IND46146
15=Sue HartleyW60IND46146
17Laura DimentW21IND45145

2014/15 Series

This page links to the results of each event and shows the overall standings for the season, with positions based on the best four scores.

Event 1: Headington, Wednesday 17th September, planned by Bill Child
Event 2: East Oxford, Tuesday 14 October, planned by Mark Collis
Event 3: City Centre, Wednesday 19 November, planned by Ben Green
Event 4: Cowley, Tuesday 16 December, planned by Matt Hill
Event 5: Sandford, Tuesday 3 February, planned by Marcin Krzysztofik
Event 6: Kidlington, Tuesday 17 February, planned by John Owens
Event 7: Abingdon, Wednesday 18 March, planned by Roger Thetford
Event 8: Botley, Tuesday 14 April, planned by Blanka Collis

Overall standings for men

PosNameClassClubSepOctNovDecJanFebMarAprEventsBest 4
1Marcin KrzysztofikM21TVOC49505049[50]50467200
2Roger ThetfordM50TVOC50494750[50]506200
3Robin BishopM45TVOC484849484949477195
4Andy LawrenceM40HRR47474546494541458189
5Brad SutherlandM21TVOC46464648475187
6=Mark CollisM35TVOC44[46]44444639447180
6=Neville BakerM60TVOC48474136445180
8David KinghamM55TVOC424045484175
9Jon HarveyM40TVOC4336464335416173
10Bill ChildM50TVOC[45]41394542346173
11Tom HarveyM14TVOC434643354167
12Ian PickeringM55TVOC39413945395164
13John OwensM45BAOC50[50]503150
14Ben GreenM35TVOC[49]47493145
15James CunnaneM50TVOC4547423134
16Martin SkinnerM50WCOC4644413131
17Simon PatersonM45TVOC4140281
18Norbert LinkeM21OUOC49149
19Nigel BunnM50TVOC48148
20Piotr CzabanM21OUOC46146
21Javier SolanaM21OUOC44144
22=Paul FernandezM40AAC43143
22=Luke McNeillM40TVOC43143
24=Alex VaiM21OUOC42142
24=Ant WalkerM45OD42142
26Daniel GardnerM21HH39139
27Mike BagshawM21IND38138
28Matthew HaughtonM21OUOC37137
29Tom BedwellM55MDOC34134
30Tom VennM21IND33133
31Jon WheatcroftM60TVOC32132
32Danny HearnM50TVOC31131
33Neil WoodM55IND29129
34Chris SharpeM35AAC28128
35Sean PowersM35RAFO27127
36Geoff GeereM85TVOC26126
37Matt BirdM35RAFO24124
38Matt HillM40TVOC[org]1

Overall standings for women

PosNameClassClubSepOctNovDecJanFebMarAprEventsBest 4
1Carol EdwardsW55TVOC43424335385166
2Rose HarveyW12IND36444031415161
3Marie-Anne FischerW50TVOC45373737415160
4Fran HarveyW45IND364440314151
5Suzy RobertsonW21TVOC3838276
6Rosie SibleyW21SAX3533268
7Fiona BunnW16TVOC45145
8Catriona ScottW35HRR42142
9Aini VuorinenW21OUOC40140
10Johanna MichelWIND39139
11Lauriann OwensW55BAOC38138
12=Erin MauldenW21OUOC37137
12=Heather WaltonW50TVOC37137
14Shirlaine FasanyaW21IND33133
15Clare HumphreysW21AAC28128
16Liz RobertsonW50IND25125
17Blanka CollisW21TVOC[org]1

2013/14 Series

Here are the results of each event and the overall standings for the season, with positions based on the best four scores.

Event 1: Marston and Headington Hill, Thursday 12th September (RouteGadget) planned by Bill Child
Event 2: Summertown, Tuesday 15 October (RouteGadget) planned by Blanka Collis
Event 3: East Oxford, Wednesday 20 November (RouteGadget) planned by Carol Edwards
Event 4: Headington, Tuesday 17 December planned by John Owens
Event 5: City Centre, Wednesday 15 January planned by Marcin Krzysztofik
Event 6: Iffley, Tuesday 25 February planned by Matt Hill
Event 7: Temple Cowley, Tuesday 25 March planned by Neville Baker and Marie-Anne Fischer
Event 8: Botley, Tuesday 15 April planned by Heather Walton

Overall standings for men

PosNameClassClubSepOctNovDecJanFebMarAprEventsBest 4
1John OwensM40BAOC5050(50)504200
2Marcin KrzysztofikM21TVOC4150(50)504191
3Ben StevensM21OUOC454545504536387185
4Neville BakerM60TVOC41313536(41)386156
5Andy LawrenceM40HRR35343836453434338154
6Mark CollisM35TVOC33383641353238348153
7=Robin BishopM45TVOC3534383841326152
7=Nick LeachM21HRR333345414152
9Roger ThetfordM50TVOC4135453121
10Martin TenglerM21OUOC3236323100
11Jon/Tom HarveyM40/14TVOC353130396
12Matt CharltonM21HRR323033395
13Bill ChildM50TVOC(31)3131393
14Aidan SmithM20OUOC4541286
15Norbert LinkeM21OUOC3841279
16Seamus CunnaneM50TVOC3638274
17David KinghamM55TVOC3535270
18Matt HillM40TVOC33(33)266
19Selim BarhliM21OUOC2734261
20=Petter BerghM35Malvik50150
20=Ben GreenM35TVOC50150
22=Steve LongM50TVOC36136
22=Jon MarsdenM40OUOC36136
22=Carl BootlandM21OUOC36136
25=Alistair WattsM20OUOC33133
25=Brad SutherlandM21TVOC33133
27Peter RichardsonM40HRR32132
28=Jim WilsonM55TVOC31131
28=Oliver UpshawM20OUOC31131
28=Alex VaiM21OUOC31131
31=Tony MooreM60HRR30130
31=Florian SchaedlerM21TVOC30130
31=Neil WatsonM55IND30130
34=Henrik PetterssonM35DUO29129
34=Tom VennM21IND29129
34=Ian BuxtonM45TVOC29129
37=Adam HecquetM35SN28128
37=Danny HearnM45TVOC28128
39Ant WalkerM45OD27127

Overall standings for women

PosNameClassClubSepOctNovDecJanFebMarAprEventsBest 4
1Anne EdwardsW21TVOC505050504200
2Laura LeachW21HRR455050504195
3Carol EdwardsW55TVOC4535(45)4545456180
4Marie-Anne FischerW50TVOC35414138(41)416164
5Suzy RobertsonW21SOS36414136455163
6Catriona ScottW21HRR413836384153
7Heather WaltonW50TVOC3434383538(38)6149
8Lauriann OwensW55BAOC333635384142
9Blanka CollisW21TVOC41(41)282
10Aini VuorinenW21OUOC3545280
11Jude CraftW40HRR3836274
12Rose/Fran HarveyW12/W45IND3536271
13Kate CharlesW40WCOC50150
14Charlotte BoughtonW21IND45145
15=Kate ConwayW55IND41141
15=Caroline EvansW21HRR41141
17Lizzie GortonW21IND38138
18Liz TurnerW45HRR36136
19Shirlaine FasanyaW21IND34134
20=Victoria HoreWIND33133
20=Alison/Megan BarryW45/W14HRR33133
22Vivien ShawW45TVOC32132

2012/13 Series

Here are the results of each event and the overall standings for the season, with positions based on the best four scores.

Event 1: Wolvercote, Wednesday 19th September (Routegadget) planned by Liz Cross
Event 2: East Oxford, Tuesday 23 October (Routegadget) planned by John Owens
Event 3: Summertown, Wednesday 21 November (Routegadget) planned by Blanka Collis
Event 4: Marston and Headington Hill, Tuesday 18 December (Routegadget) planned by Bill Child
Event 5: City Centre, Wednesday 30 January (Routegadget) planned by Carol Edwards
Event 6: Botley, Tuesday 19 February (Routegadget) planned by Mark Collis
Event 7: Iffley, Wednesday 20 March (Routegadget) planned by Matthew Hill
Event 8: Headington, Tuesday 16 April (Routegadget) planned by Suzy Robertson

Overall standings for men

PosNameClassClubSepOctNovDecJanFebMarAprEventsBest 4
1Roger ThetfordM50TVOC45503550455190
2Ben StevensM21OUOC384134504545507190
3Marcin KrzysztofikM21TVOC5041384141386173
4Robin BishopM45TVOC313826313835357146
5John OwensM40BAOC(50)50453145
6Mark CollisM35TVOC3334333533(38)38328145
7Matt HillM40TVOC3232383229(38)367144
8Neville BakerM60TVOC363428363536317143
9Brad SutherlandM21TVOC323541344142
10Peter RichardsonM40IND35363533335139
11Piotr CzabanM20OUOC30413531285137
12Petter Andreas BerghM35Malvik4150453136
13Nick LeachM21HRR352932384134
14Andy LawrenceM35HRR293431344128
15Ian BuxtonM45TVOC302928213328337125
16Bill ChildM50TVOC28(32)282832316123
17Jon WheatcroftM60TVOC25282725295109
18John WorthM45TVOC242726264103
19Chris RhodesM21NWO50502100
20Jon MarsdenM35JOK323234398
21Duncan TaylorM18DEVON4545290
22David KinghamM55TVOC4131272
23Jim WilsonM55TVOC3426260
24Alex VaiM21OUOC2928257
25Danny HearnM45TVOC2725252
26Chris BabbsM35IND2227249
27=Jon CrossM45FVO36136
27=James McCormickM20OUOC36136
29Jolyon RoeM45IND32132
30=Norbert LinkeM21OUOC31131
30=Ant WalkerM45JOK31131
30=Dominic SchofieldM35IND31131
33Alastair WattsM20OUOC30130
34Fedor IskhakovM21Bennelong29129
35Justin McKeeMHRR27127
36=Peter JasperMOUOC26126
36=David MarshM21IND26126
38Martin DienstbierM21IND25125
39=Jiri FajtlMIND24124
39=Patrick BeardmoreM21OUOC24124
39=Nigel BrittonM60JOK24124
42Mike DaviesMHRR23123

Overall standings for women

PosNameClassClubSepOctNovDecJanFebMarAprEventsBest 4
1Blanka CollisW21TVOC45(50)5050505200
2Marie-Anne FischerW50TVOC5045334538506190
3Anne EdwardsW21TVOC384545504178
4Suzy RobertsonW21TVOC4138344136(41)6161
5Laura IngleW21HRR354138454159
6Carol EdwardsW50TVOC3338(41)414153
7Charlotte BoughtonW21IND4550503145
8Heather WaltonW50TVOC363136364139
9Jude CraftW40HRR3241453118
10Jo KitleyW21HRR3438383110
11Liz CrossW40JOK(35)35353105
12Vivien ShawW45TVOC3545280
13=Marina IskhakovaW21Bennelong45145
13=Katya GehmlichW35IND45145
15Hanna TuomistoW21JOK41141
16Catriona ScottW21IND38138
17Marit MarshW21IND36136
18=Vivienne MayWIND32132
18=Mika AbuWIND32132

2011/12 Series

Here are the results of each event and the overall standings for the season, with positions based on the best four scores.

Event 1: Headington, Wednesday 21st September (Routegadget) planned by Blanka Collis
Event 2: East Oxford, Tuesday 25th October (Routegadget) planned by Mark Collis
Event 3: Oxford City Centre, Wednesday 23rd November (Routegadget) planned by Ben Stevens
Event 4: Littlemore, Tuesday 20th December (Routegadget) planned by Jon Marsden
Event 5: Oxford City Centre, Wednesday 25th January (Routegadget) planned by John Owens
Event 6: Wolvercote, Tuesday 21st February (Routegadget) planned by Liz Cross
Event 7: Botley, Wednesday 21st March (Routegadget) planned by Heather Walton
Event 8: Headington, Tuesday 24th April (Routegadget) planned by Neville Baker and Marie-Anne Fischer

Overall standings for men

PosNameClassClubSepOctNovDecJanFebMarAprEventsBest 4
1=John OwensM40BAOC5050(50)5050456200
1=Ben StevensM21OUOC50(50)5045505200
3Roger ThetfordM45TVOC45454545415180
4Jon MarsdenM35JOK4136(41)384156
5Mark CollisM35TVOC38(38)38383834337152
6Marcin KrzysztofikM21IND343041414146
7Ian BuxtonM45TVOC323534383334347141
8Matt HillM40TVOC313835364140
9Neville BakerM55TVOC3035323234(35)6136
10Bill ChildM50TVOC30273338325133
11Peter RichardsonM40HRR353430274126
12Ant WalkerM45JOK352929314124
13Jon WheatcroftM60TVOC2926323025316122
14Robin BishopM40TVOC323426294121
15Norbert LinkeM21OUOC3841383117
16John WorthM45TVOC2828283228296117
17Nick LeachM21HRR3845333116
18Brad SutherlandM21IND3641363113
19Carl BootlandM21OUOC303531396
20Dave KinghamM55TVOC5035285
21Seamus CunnaneM45TVOC4132273
22Steve WilsonM45CLYDE3438272
23Lawrence PercivalM21OUCCC3335268
24=Peter and Jolyon RoeMIND3028258
24=Danny HearnM45TVOC2830258
26Steve FisherM35TVOC2724251
27Jon CrossM45FVO45145
28Luke McNeillM35TVOC41141
29=Clement PoncetM21O'JURA35135
29=Robin SpaceyM21IND35135
29=Richard BarrettM40SBOC35135
32Mark HaslehurstM21IND34134
33=Alan DarbyshireM40HRR31131
33=Gary MillsM55TVOC31131
35=Dexter DrownM12TVOC30130
35=Thomas MollM21OLG-Basel30130
37Jiri FajtlM35IND29129
38=John RaynorMIND28128
38=Jon BuxtonMIND28128
40=Daniel PolzM21O'JURA27127
40=Steve KempMIND27127
42=Gareth and Monica BuxtonM/WIND26126
42=Ewan StevensonM21HRR26126
44Andrew LeeM20OUOC25125

Overall standings for women

PosNameClassClubSepOctNovDecJanFebMarAprEventsBest 4
1Anne EdwardsW21TVOC50505050505200
2Marie-Anne FischerW50TVOC415038415045(50)7195
3Carol EdwardsW50TVOC3650365041456186
4Blanka CollisW21TVOC(45)4536454171
5Suzy RobertsonW21SOS383841364153
6Heather WaltonW45JOK363538(38)345147
7Lauriann OwensW50BAOC3232353535386143
8Hannah BriceW21DRONGO3441383113
9Rosemary DyerW21DRONGO50502100
10=Ursula SchulzW40HRR4141282
10=Liz CrossW45JOK(41)41282
12Laura IngleW21IND3545280
13Vicky Harris/Loretta Knox/Lynn ?WIND3638274
14Merel GijsenW21HRR3633269
15Magali LamarreW21OUOC38138
16=Rosemary HurfordW20OUOC36136
16=Pauline SinclairW35TVOC36136
16=Liz TurnerWHRR36136
19Ali KempsonW45TVOC35135
20=Megan Jones/Ellie Foster/Anne VendyW21IND34134
20=Rasa NarbutaiteW20OUOC34134
22Mika AbuW35IND33133

2010/11 Series

Here are the results of each event and the overall standings for the season, with positions based on the best three scores.

Event 1: Summertown, 19th October (Routegadget) planned by Mark Collis
Event 2: City Centre, 23rd November (Routegadget) planned by Anne Edwards
Event 3: Marston, 14th December (Routegadget) planned by Blanka Collis
Event 4: Botley, 25th January (Routegadget), planned by Heather Walton
Event 5: North Oxford, 15th February (Routegadget), planned by Neville Baker and Marie-Anne Fischer
Event 6: East Oxford, 8th March (Routegadget), planned by Mark Collis


Overall standings for men

PosNameClassClubOctNovDecJanFebMarEventsBest 3
1Ben StevensM21OUOC50385050415150
2=John OwensM40BAOC505045454145
2=Alex FullbrookM21OUOC455041504145
4Jon MarsdenM35JOK5045413136
5Mark CollisM21TVOC41334138415123
6Neville BakerM55TVOC3836383338386114
7Ian BuxtonM45TVOC35313634365107
8=Steve LongM45TVOC2941353105
8=Ant WalkerM45JOK35353135345105
10John WorthM45TVOC32283233497
11Simon KippinM40TVOC3636272
12Phil ArnoldM35TVOC3041271
13Scott CollierM21KERNO3632268
14David ArmstrongM21OUOC3235267
15Sean BrownHRR3130261
16Seamus CunnaneM45TVOC45145
17Norbert LinkeM21OUOC41141
18Tim BealeM21SN38138
19=Simon PatersonM40TVOC34134
19=Pete RichardsonHRR34134
21=Nick Hain33133
21=Mike EdwardsM45RAFO33133
21=David HughesM2133133
24George Fajtl32132
25John WheatcroftM55TVOC31131
26Andrew Lorentz30130
27Anthony Parry Jones29129
28Steve FisherM35TVOC27127
29Hiu LawM2126126

Overall standings for women

PosNameClassClubOctNovDecJanFebMarEventsBest 3
1Blanka CollisW21TVOC5050505050506150
2Marie-Anne FischerW45TVOC4141504550456145
3Liz TurnerHRR453845354128
4Heather WaltonW45TVOC38384141415123
5Carol EdwardsW50TVOC3641413118
6Lauriann OwensW50BAOC3636343106
7Anne EdwardsW21OUOC4545290
8Liz CrossW40JOK45145
9Amber TomasW21OUOC41141
10Merel Gijsen38138
11Mika Abu36136